Ekitap öğreniyorum

Birincil sekmeler

Günümüz okuru "gadget" manyağı sayılmaz, iletişimle arası iyi olmasına rağmen, medya okur yazarlığı konusunda kafalar durgun. "Monitörden okuyamıyorum" geçerli bir bahane gibi görünse de, bunu bile geçersiz kılacak işler oluyor. Her ne kadar IPad alamıyorsa da okurumuz, çok daha ekonomik alternatiflerle kitap okusun (ya da facebook'a bağlansın) diye mini bir yazı dizisi hazırladık..

Yazı dizisi içindekiler;
  • Bölüm 1:Düzgün bir e-kitap okuyucu almak
  • Bölüm 2:E-kitap nedir, ne değildir?
  • Bölüm 3:Satın alma, indirme
  • Bölüm 4:DRM Sorunu ve Çözümü

Giriş

Teknolojinin ilerlemesi, bir çok ıvır zıvır aleti, programı, yazılımı, aracı o büyük masaüstü bilgisayarların çevreninden kurtardı ve gündelik kullanımın içinde, gayet küçük, kullanılabilir alanlarda yeniden inşa etti. Bu alanların en önemlisi cep telefonu denebilir. Her ne kadar cep telefonunun, öncelikli kullanımı "telefon" olsa da, meselenin orada kalmayacağını az çok herkes düşünüyordu.

Yazı, çizi adamı için cep telefonu sahibi olmak bile zulüm gibiyken, elektronik kitap ifadesinin internet üzerindeki sunumların içine tıkıştırılmış, çiçek, böcek resimlerinden ötesini de göreceğini de hesap etmiyordu. Bir de şiir tartışma gruplarının da bu minvalde ele alındığını düşünün! Yayıncılık alanında az sattı, çok sattı, ne biçim baskı, ne biçim dağıtım vb. gibi kafa ütüleyen tartışmalar olurken, birileri, cep telefonu ebatına ya da en azından çantaya, cebe rahatlıkla sığacak bir şeyler icat etme ve bunun içinde insanlara kitap okutma gayreti içindeydi de.

Masaüstünden, dizüstüne, oradan da el üstüne geçen şeylerden bahsediyoruz. Her ne kadar şu sıralar, bu tarihselliği izlemek için geç kalmış olsak da -ki baya hızlı ilerliyor teknoloji, ucundan bucağından, yazarı, şairi, okuru, buna intikal ettirme görevini de ihmal etmememiz gerekiyor. Çünkü vekaleten tükettiğimiz her bir halt, ucundan bucağından deneyimlemediğimiz her gelişme, bize daha sonra lirik şiir olarak geri dönecek ki bunu asla istemeyiz.

Bölüm 1:Düzgün bir e-kitap okuyucu almak

E-kitap okuyucular, . Piyasada görebileceklerinizin hepsi, baştan söyleyeyim aşırı pahalı. Ürün az, talep az, rekabet az falan derken, her bir halta, her zaman değerinden fazla ödemek durumunda olmamız, burada da değişmiyor (örneğin yakıt, iletişim, ulaşım vb). Kendi adıma elektronik kitap okuyucuların yanında, çevresinde baya vakit geçirdim. Büyük marketlerde (Bimeks, Electro World, MediaMarkt) cihazları kurcalayabiliyorsunuz. Şık oldukları, elektronik mürekkep denen herze ile tipografi konusunda gayet iddialı olmaları insanın iştahını açmıyor değil. 500 tl ile 600 tl arasında fiyatları da bu iştahı unutmanıza sebep oluyor. Bu pahalı sayın ithalatçılar ve tedarikçiler! Kimse, ama hiç kimse o fiyata o makinaları sizden almayacaktır (alanlara gıpta ile bakarız o ayrı!).

Bunun yerine alternatifler aramaya başladım. İlk gözüme kestirdiğim ve bu yazının yazılmasını sağlayan cihazı buldum. Cihaz ülkemizde doğrudan satılmıyor. Fakat gibi yerlerde -biraz fahiş sayılabilecek fiyatlarda- mevcut. Ama eğer "iki hafta beklerim, param da cebimde kalır, ne güzel olur" diyorsanız, cihazın dağıtıcısı adresine gidebilir ve üzerinden siparişinizi verebilirsiniz.

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 17

‘yukarı’ dedin

Aradan geçen zaman içinde söyleyebiliriz ki tablet teknolojisi aldı başını gitti. fakat e-kitap için en uygun mecra kendi deneyimlerime göre tablet ya da ipad değil e-kitap okuyucudur. neden derseniz bir kere alışkanlıklar o kadar kolay değişmiyor. lcd ekrandan kitap okumak her ne kadar rahat olsa da kitap gibi doğal ışık gerektiriyor. tüketici alışkanlıkları da zaten kitap gibi bir mecra konusunda çok tutucu çünkü daha insanlarımız doğru dürüst kitap kültürüne sahip değil. o yüzden de kindle ya da e-mürekkep teknolojisi şimdilik daha iyi. daha güzel.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 20

‘yukarı’ dedin

aslında e-kitap konusunda herkes birer ikişer deneyimlerini yazsa, çağın ne tarafına doğru aktığımızı anlardık. sitede e-kitap konusunda fikir beyan edilmesi dileği ile..

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -16

‘yukarı’ dedin

isimli yazılı ile Amazon'un isimli uygulaması düşünüldüğünde bu işin gideceği yer ve ufuk çok güzel görünüyor. klasik yöntemlerle kitap üretmenin ötesine geçen okuru yapıtla yalnız bırakıp, yapıtla girdiği ilişkiyi daha zenginleştiren bir yeni-okuma süreci içindeyiz. bunu anlamayanlar ise dağıtımcılarla olan ön-sevişmelerine kaldıkları yerden devam edebilirler zaar.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 17

‘yukarı’ dedin

Ben bilgisayar ekranından bir sayfanın üzerinde herhangi bir yazıyı okuyamıyor ve evet, yazdırıp, okuyordum. Ama e-kitapla işler değişti. Kağıttan daha rahat okuyorum. Bir de pratik bir faydası, işyerinde konvansiyonel kitap alıp okuduğumda çalışmıyorum gibi bir izlenim oluşuyordu. elimde e-kitap aracı durduğumda herkes çalışıyorum sanıyor :)

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 22

‘yukarı’ dedin

Her ne kadar e-kitap konusunda son yıllarda bir farkındalık yaratılmış gibi olsa da, hala ve hala işin ciddiyeti kavranmış değil. Yine de e-kitapseverler için derlediğim Türkçe epub dosyaları şurada bir bakış uzakta dursun:

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 21

‘yukarı’ dedin

tabi onedrive yasaklandığı için şu anda kitaplar kurbağa oldu.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 17

‘yukarı’ dedin

Bu yazı yazıldığından bu yana yasal e-kitap sitelerinden ve okuyuculardan çok azı hayatına devam ediyor. Örneğin ttnet kitap battı, Calibro hayatına devam etmiyor, etse de çok önemli değil, D&R çözümü KOBO ile anlaşmakta buldu ve hala güncel. Yani 7 yıl içinde hala "kitaba dokunmam lazım abi yea" kezbanlığı devam ettiği gibi, kitaba olan "ihtiyaç" da artmıyor, bunca basılı mecra olmasına rağmen. Hatırlatmak isterim..

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 22

‘yukarı’ dedin

TÜİK'în hanihalkı bilişim istatistiklerine göre "" ve "16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %56,6 ve %66,8". Bu oran her yıl artıyor. Fakat hep gözden kaçan ya da kaçırılan şey şu: bu insanlar neye ulaşmak için internet kullanıyorlar? Bilgilenmek için mi? Son Cambridge Analytica olayı gösterdi ki, bunların çoğunluğu "enformasyon bombası [Virilio]" ile manipüle edilmeye açık genç kitle.

Ayırca hanehalkının kültür işlerinde para harcadığı ?

"Hanehalklarının 2016 yılında gerçekleştirdiği toplam kültür harcamasının dağılımına bakıldığında; televizyon ve TV yayın giderleri %28,2, veri işlem ekipmanları %12,4, kitap, gazete ve dergi %12,4, kablolu/özel TV yayın hizmetlerine ödenen ücretler %11,9, kırtasiye ve çizim malzemeleri %8,4, sinema, tiyatro ve konser %4,8 paya sahip olduğu görüldü."