m001 etiketi ile yaftalanmış yazılar

E-kitap öğreniyorum: Özet ders..

Tüm Aydınlanma klişelerinin bize hucüm edip, etkisiz bırakması, zihnimizin gerisine doğru yansıyan Dünya ile gerçek Dünya arasındaki aşılmaz fark dolayısı ile yorgunuz. Bunca yükü çekecek file, tartacak kantar yok. Edebiyatı, sanatı, devlet aygıtının elinde oyuncak eden, ideolojik körlüklerinin odağında bilmem kaç watt gerim gerim gerildiren insanların 20. yüzyıldaki o eşsiz kaybedişlerine bakıp, hüzünlenmekten kendini alamıyor insan. Hayır hayır bilgi, kesinlikle öyle her yere dağıtılmış değil, sadece dağılmış o kadar.

E-Kitap okuyucu ve okur

Yazının başında da belirttiğim ya da belirtmeye çalıştığım gibi, e-kitaplarideefixe.com üzerinden de satışına başlanılan için uygun fiyatlı ve kullanışlı bir e-kitap okuyucu olan Eken'in m001 isimli modelini tanıtmaya çalışıyorum. Önceki yazıdan devamla, şunları hatırlatmak isterim:

Düzgün bir e-kitap okuyucu almak

Şimdi yazıya devam etmeye gayret ederken, bir yandan da şunu düşünmedim değil: "Yahu bizim okur, matbu kitaplar için bile para vermeye gönülsüz iken gidip şimdi bu kadar sıkıntıya neden katlansın?". Evet, aranızda öyle düşünenler de vardır elbet. "E-kitap, m-kitap nedir allasen!" diyen de vardır, olacaktır. Ama bir seçim yapmak gerekiyor ve ileriyi düşünmek gerekiyor. O yüzden ülkenin internet sahipliği, erişilebilirliği gibi istatistiklerine göre bu yazıyı yazmamda bir hayır olacaktır. O yüzden, abartmayın ve okumaya devam edin, güzel şeyler olacak.

Ekitap öğreniyorum

Günümüz okuru "gadget" manyağı sayılmaz, iletişimle arası iyi olmasına rağmen, medya okur yazarlığı konusunda kafalar durgun. "Monitörden okuyamıyorum" geçerli bir bahane gibi görünse de, bunu bile geçersiz kılacak işler oluyor. Her ne kadar IPad alamıyorsa da okurumuz, çok daha ekonomik alternatiflerle kitap okusun (ya da facebook'a bağlansın) diye mini bir yazı dizisi hazırladık..