Portolan - Şiir yapma/yazma kılavuzları

Birincil sekmeler

2003 yılında, Zinhar ilk başladığında, en büyük tutkularımdan bir tanesi, bilgisayara şiir yazdırmaktı. Bunun için çeşitli araçlar olmasına rağmen, ben RLV'yi kullandım. RLV, random verse lab, bir veritabanı üzerinden istenilen ölçülere göre rastgele metinler ortaya çıkaran, bu metinleri ortaya çıkartırken de, oldukça düzgün iş yapan bir programdı. Bu programın ortaya çıkardığı dizelerden bazıları şöyleydi, örneğin:

yanar gözükara iklimler dışında ezeli bahar
yanıt: yıldızların altın bahçesindeyiz
yanar kısa hırsızlama sıcak bağ
yanar bekçi hüveynat
ahşap evlerin melül
kapı korkusu biten şeylerin

"Yanmak" isimli bu şiir, aslında benim birçok şairden aldığım dizeleri oluşturan kelime öbeklerinden oluşuyordu (). Elbette bu mekanik işlem, insan tarafından yazılan bir şiir kadar tutarlı görünmeyebilir, ama amaç zaten tutarlı bir şiir yazmak değil, başka türlü birşey: Şiir için denemek. Portolan bölümü, işte böyle denemeler için var. Burada deneyi gerçekten ucu açık bir iş olarak görebilirsiniz. Yani şiir olarak adlandırılabileceği bile şüpheli metinler, işler, şeylerden bahsedebiliriz. İki çeşit yöntem önerebilirsiniz:

1) Denemediğiniz ama aklınıza gelen, örneğin "Şöyle şiir yazılsa ne olur?"
2) "Şu şekilde denedim ve ortaya böyle bir şiir çıktı" diyebileceğiniz şeyler.

Örnek mi istiyorsunuz? Elimizde tonla mevcut;

Homolinguistik çeviri: Bir şiir alın (başkasının şiiri, sonra kendinizin) ve onu “Türkçeden Türkçeye” çevirin, kelime kelime, deyim deyim ya da satır satır değiştirerek, veya her cümle ya da sözcük öbeğini kafanıza göre değiştirin.

Homofonik çeviri: Telaffuz edebileceğiniz fakat anlamanız gerekmeyen bir şiiri alın ve şiirin tınısına, edasına, ahengine göre Türkçe’ye çevirin.

()

Fikirlerinizi, yorum bölümüne yazabilirsiniz.