Buradasınız

2010'da şiir dergisi gibi bir derdimiz olmayacak

Birincil sekmeler

serkan_isin tarafından 20. Ağustos 2009 - 14:50 tarihinde gönderildi
Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -13

‘yukarı’ dedin

isimli bir aracı var biliyorsunuz. Bu Trends, tüm dünyada google'ın arama kutucuğuna insanların yazdığı anahtar kelimeleri toparlayıp, eş zamanlı "en çok aranan" gibi istatistiki bilgiler çıkartıyor. Kim, hangi ülkede, hangi konuyu merak etmiş vs. gibi bilgiler. Genelde gazetelerde "internette şu ülkeler en çok porno arattı" bilgisi genelde bu araçtan elde ediliyor. Trends'in bir de kardeş uygulaması var.

Bu da , adı üzerinde, bu araç da, aranan bir kelimenin gelecekte ne kadar ilgi çekebileceğini "tahmin" etmeye çalışıyor. Bu eğlenceli araç, size 2004 yılından bu yana Google'da yapılan aramalardan sizin aradığınız bir kelime ya da kelime öbeğinin aranma oranlarını söylüyor ve 2010 yılının sonuna kadar da bu kelime veya kavramların ne kadar "ilgi çekeceğini" tahmin etmeye çalışıyor. Bir şair olarak hemen bir ton kelime arattım, kaderlerimizle ilgili ama "şiir dergisi" ile ilgili sonuç ve tahminleri de aşağıya almayı kendime görev bildim.

Google'in öngörüsüne göre "şiir+dergisi" konusu, yavaş yavaş gündemden kalkıyor gibi gözüküyor. Ama bir başka dikkat edilecek nokta, geleneksel olarak her yılın başlarında, kış aylarında muhtemelen bu işlerin civcivlendiği. Benim dikkat ettiğim bir nokta da, "şiir dinle" ifadesinin nasıl da tavan yaptığı, aradan geçen 5 yıl içinde. Buradan da sesli/sözlük kültür ile şiir ilişkisinin şairler tarafından yeniden düşünülmesi gerektiği gibi bir sonuç çıkıyor. Sağ olasın Google! "Aşk şiiri" ve "çanakkale şiiri" gibi ifadelerin de hiç gözden kaçırılmaması gerekiyor.

Not: Bir başka nokta da, sadece büyük şehirler ile sınırlı kalmış şiir algımızın kırılması gerektiği, aranan ile bulunan arasında, arayanlar ile arananlar arasındaki ilişkinin tamamen yanlış olduğu/algılandığı. Buna göre, Kahramanmaraş'ın "şiir+dergileri" gibi bir ifadeye ilgisi, İstanbul'a oranla çok daha fazla. Ama Kahramanmaraş'tan şair/dergi çıkıyor mu?