"Şiir sapına kadar plastik bence"

Birincil sekmeler

Çok iyi!
0
O kadar iyi değil!
0

Bugünkü cumhuriyet kitaptan söyleşi parçaları:

"... [[Erdem Devesi]]'ni yaparken -ben artık şiir yazarken demiyorum, şiir yaparken diyorum- sekiz yıl boyunca harflerin, kelimelerin çilesini çektim. Ve anladım ki şiir, durmak istiyor; şiir dinlenmek istiyor; şiir hız sevmiyor!"

soruyu soran: Ezgi Okay
cevaplayan: Mustafa Erdem Özler

-Madem çocukluktan bahsettik, belki kışkırtıcı bir son soru olacak ama, şiir sizin için "plastik" bir şey mi? [[Plastik]] bir oyuncak mı yoksa?

-Ne güzel bir son soru bu... Şiir sapına kadar plastik bence! Yapılıp zamana bırakıldıktan sonra, sonsuza kadar hayatı kirleten bir şey! [[Şey şiir]]! Şiir plastikten yapılmış bir [[su tabancası]]!

Yorumlar

har kullanıcısının resmi

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -14

‘yukarı’ dedin

Bağlamı oldukça farklı olsa da

sepp kullanıcısının resmi

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -8

‘yukarı’ dedin

bayağı farklıymış gerçekten :) ana mimdeki plastik sözcüğü bana "layloncu"ları filan hatırlatıyo çünkü, böyle anlatınca...

üstübal kullanıcısının resmi

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -15

‘yukarı’ dedin

Celal Soycan da şiirin yapılan ve kurulan bir şey olduğu anlamında plastik olduğunu söyler yazılarında. "layloncular" çocukluğumdan güzel bir imge. elastikiyetini ispat için eğip bükerlerdi satacağız diye. ama yeni şiirdeki dil hamleleri satmak için değil de belki atmak içindir pörsüyeni..!

serkan_isin kullanıcısının resmi

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: -10

‘yukarı’ dedin

Plastik nasıl bir maddedir hiç merak eden var mıdır bilmiyorum ama dizeli şiirin bazı aşamalarında plastiklik iddiasını çürütecek bazı var.

"Tanımdan anlaşılacağı üzere plastikler doğada hazır bulunmaz, doğadaki elementlere insan tarafından müdahale edilmesi ile elde edilir. Elde edilmesi belli bir sıcaklık ve basınç altında, katalizör kullanılarak monomerlerin reaksiyona sokulması ile olur. Plastik ilk üretildiğinde toz, reçine veya granül halde olabilir."

Plastik türevlerinden biri ile yakından tanışma imkanı bulanlar, onun mini mini küplerden, katı halde bir malzemeden oluştuğunu, kalıba dökülürken aşırı ısı ve baskı ile son halini aldığını ve "şekilsiz plastik" ifadesinin bizim için pek de anlamlı olmadığını düşüneceklerdir. İlla ki bir şekli vardır plastik dediğimiz şeyin, ancak bir şekilde kendisini gösterir. Bakalit fırınlarında ise bunun tam tersini yaşarsınız (ha evet, ben çocukken öyle yerlerde de çalıştım).

Buradan yola çıkarak, plastik şiir ifadesinin güzel sanatlardaki "plastik" ile ne kadar ilişkili olabileceğini düşünebiliriz. . Daha geride olan bir şeyi, daha ileri bir şey ile tanımlamaya çalıştığımızda içine düştüğümüz boşluğa ne deniyordu?