"Boş oturmaktansa şiir kitabı çıkardı"

Birincil sekmeler

gomlekvesurekasi

14 eylül 2009 tarihli haber:

Ekonomik kriz tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da en çok esnafı vurdu. Balıklıgöl'ün yanında esnaflık yapan Yunus Emre Gayberi (33) de işlerin azlığından yakınmak yerine kendi kendine sponsor olarak bir şiir kitabı çıkardı. Gayberi, "Dükkânda boş boş oturmaktansa duygularımı şiire dökmek çok daha iyi geldi" dedi.

Ne küresel ekonomik kriz ne de memleketin "açılım" gibi büyük sorunları, kalbinde sanat aşkı taşıyan insanları engelleyemiyor. Bunun bir örneği de Şanlıurfalı esnafın içindeki şiir sevgisini kitap olarak bastırması. Şanlıurfa'da Balıklıgöl'ün yanındaki tarihi Nacar Pazarı'nda elektrik malzemeleri satan Yunus Emre Gayberi (33), bir şiir kitabı çıkardı.

Yıllardır biriktirdiği, özlemlerini, sevdalarını, duygularını sürekli şiire dökerek ifade etmeyi sevdiğini söyleyen Gayberi, "Naçizane, şiirlerimde Anadolu'nun samimiyetini yansıtmaya, yüreğimde ne hissettiysem onları şiire dökmeye çalıştım" diye konuşuyor.

Ekonomik krizin esnaflık yaptığı çarşıyı da derinden etkilediğini belirten Yunus Emre Gayberi şöyle konuşuyor: "Memleket, sevda, türküler deyince ve aklıma şiir gelince ne ekonomi kalıyor ne de kriz. Kendi kendime sponsor olarak, bir şiir kitabı bastırmak, bana çok iyi geldi. İnsanlara da mutlaka bir edebiyat dalı ile uğraşmalarını öneriyorum. Bu sıkıntılı günler de elbet biter ama bugün yaşamayı ertelediğimiz sevgilerimize daha sonra çok yanarız.."

Yorumlar

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 6

‘yukarı’ dedin

Evet, Small Press ya da 'ın Kütüphanesi için güzel bir örnek sayılır. "Otel Odalarında Çiçek Yetiştirme Sanatı" kadar iç açıcı olmasa da, herhalde buna da bir nevi yayın olarak bakabiliriz. Zaten bir adamın adının Yunus Emre olması, onun şiir yazmaya adım atması açısından kaçınılmaz bir fırsat sayılır. Urfa'da kitabın ticari meta olmadığı ve hayrına basıldığı gibi bir fikre de kapıldım ben.

Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 18

‘yukarı’ dedin

ben o kadar iyimser bakmamıştım...