Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kim_kimdir:philadelpho_menezes

Philadelpho Menezes

(d.1960, Sao Paulo, Brezilya- ö. 2000, trafik kazası, Brezilya)

Brezilyalı şair ve New Media Poetry’nin öncüsü, Sao Paulo Katolik Üniversitesi İletişim ve Göstergebilim bölümünde profesörlük yaptı. Doktora çalışması “Geçmişin Krizleri: Modernite-Postmodernite-Metamodernite” üzerineydi. 1998 yılında Brezilyalı sanatçı Wilton Azevedo ile “InterPoesia. Poesia Hipermidia Interativa” adlı bir intermedia-poetry CD-ROM yapmında öncülük etti. İtalyan sanatçı Caterina Davinio ile ortak olarak ilk net-poetry projesi olan Karenina.it’i gerçekleştirdi. Adını Anna Karenina’dan alan site görsel sanatlar, edebiyat ve deneysel şiirle birlikte new media’ya da ilgi duyan önemli sanatçıların, küratörlerin ve teorisyenlerin bir arada olabileceği bir açık mekan projesiydi. Tolstoy’un yarattığı 19. yüzyılın tutkulu kahramanı Anna Karenina’nın zamanın sosyal yapısına bütünüyle ters düşmesinden esinlenilerek, Karenina.it’in de kendi döneminin yazarından bağımsız sanat çalışmaları için bir deklarasyon ve alan oluşturması, alışılmamış dijital ve telematik bir mutasyona neden olması hedeflenmişti. Menzeles’in erken ve ani ölümü de bu projeye sekte vurmuş olabilir. Ne yazık ki İtalyanca ve çok az da İngilizce bilgi dışında bu projeyle ilgili internet üzerinde bir iz bulunmuyor.

Menezes’in ölüm haberinin ardından David Baptiste Chirot’nun yazdığı şu e-posta 1) Menezes’in yarıda bıraktıkları ve kimliği hakkında biraz daha bilgi verici olacaktır. Ayrıca görsel şiirle ilgili en verimli ve öncü coğrafyalardan birisi olan Brezilya’da görsel şiirin tarihiyle ilgili çalışmalar, sadece görsel şiirle ilgili değil ses şiiriyle ilgili de pek çok seminerler ve sempozyumlar da gerçekleştirmişti.

Dilimizde Menezes’in “Görsel Şiirden Sesli Şiire: Sözcüğün Teknolojikleşmesi” 2) ve “Göstergelerarası Şiir: Kültürün Teknolojikleşmesinde Görsel ve Sessel Şiir” metinlerinin çevirisi bulunmaktadır. 3)

Bkz

kim_kimdir/philadelpho_menezes.txt · Son değiştirilme: 2021/07/28 12:24 (Dışarıdan düzenle)