Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kim_kimdir:jules-verne

Jules Verne

Bilimkurgu türünün “babası” olarak tanınan Fransız yazar Jules Verne (1828-1905), 19. yüzyılın ikinci yansında, bilimsel gelişmelerin ve buluşlann hız kazandığı bir dönemde yaşadı. Bu buluşlar ve kuramlar, Jules Verne’in engin bir düş gücüne dayanarak kaleme aldığı, o güne kadar benzeri görülmemiş ilginç ve heyecan dolu bir dizi romanın temelini oluşturdu.

Verne, Fransa’da Nantes kentinde doğdu. Oyun ve öykü yazmaya başlamadan önce Paris’te hukuk öğrenimi gördü. 1863′te bir dergide Balonla Beş Hafta (Cinq Semaines en ballon) adlı ilk öyküsü yayımlandı. Büyük bir ilgi toplayan bu öyküyü, bilimsel öngörülere dayanan birçok serüven öyküsü izledi.

Türkçe'de Jules Verne

Pek çok dile çevrilen Jules Verne’in romanlarının birçoğu Türkçe’de de yayımlanmıştır. Bunlardan Dünyanın Merkezine Seyahat (Voyage au centre de la Terre; 1864) bir yanardağın ağzından giren, biri bilim adamı, üç kişinin olağanüstü serüvenlerini konu alır. Ay’a Seyahatte (De la Terre a la Lune; 1865) iki Amerikalı ve bir Fransız’ın dev bir topun attığı merminin içinde giriştikleri uzay yolculuğu, neredeyse geleceği görmüşçesine anlatılır. Aynı şey Ayın Etrafında (Autour de la Lune; 1870) için de geçerlidir. Deniz Altında Yirmi Bin Fersah (Vingt Mille Lieues sous les mers; 1870), Kaptan Nemo’nun Nautilus adlı denizaltısıyla yaptığı yolculuğun öyküsüdür. Denizaltı ve oksijen tüpünün henüz bilinmediği bir dönemde, okyanus diplerinde geçen bu düş ürünü öyküde, gelecekteki bilimsel gelişmelerin birçoğu en ince ayrıntısıyla öngörülmüştür. Jules Verne’in günümüzde de en çok sevilen yapıtlarından biri olan Seksen Günde Devriâlem (le Tour du monde en quatre-vingts jours; 1873) ise 80 günde dünyanın çevresini dolaşabileceği yolunda bahse giren bir İngiliz’in maceralarla geçen yolculuğunu dile getirir.

Verne’in öyküleri düşsel bir kurguya dayanmakla birlikte, öyküye kattığı gerçekçi ayrıntılar bunlara inandırıcılık kazandırmış ve özenle yer verdiği bu ayrıntılar zengin bir düş gücüyle işlenmiştir. Jules Verne’in Deniz Altında Yirmi Bin Fersah (1954) ve Seksen Günde Devriâlem (1965) gibi bazı romanları sinemaya da uyarlanmıştır.

Kaynaklar

kim_kimdir/jules-verne.txt · Son değiştirilme: 2021/07/28 12:24 (Dışarıdan düzenle)