Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kim_kimdir:guy_debord

Guy Debord

Snippet from Wikipedia: Guy Debord

Guy Debord (28 Aralık 1931 Paris, Fransa - 30 Kasım 1994 Champot, Bellevue-la-Montagne, Haute-Loire, Fransa) Fransız Marksist filozof, yazar ve sinemacı. II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa'da kurulan Socialisme ou Barbarie (Sosyalizm ya da Barbarlık) isimli Marksist grubun üyesi oldu. Sanat ve sinema alanına yapmış olduğu radikal müdahalelerle ün kazandı. Kapitalizm üzerine teorik eleştirileriyle tanındı.

Hayatı

(1931, Paris - 1994)

20. Yüzyılın ikinci yarısının en önemli düşünürlerinden. Filozof, yazar, sinemacı. 1950'de yıkıcı bir “sanat” akımı olarak ortaya çıkmış olan Lettriste International'e katıldı. 1952'de yaptığı deneysel Hurlements en faveur de Sade filminin ilk gösterimi sırasında çıkan olaylarla ve aynı yıl Paris'e gelen Charlie Chaplin'in yaptığı basın toplantısına baskın yaparak onu faşistlikle suçlayan dört kişilik grupta oynadığı rolle adını duyurdu. İlk önemli yazıları, grubun çıkardığı Potlatch adlı dergide yayımlandı. 1957'de Mémoires adlı bir kitap yayımladı. Kitabı kendisi yazmamış, çeşitli kitap, dergi ve gazetelerden aldığı paragrafları, cümleleri, sözcükleri, bina ve şehir planlarını, reklam panolarını, karakterleri reprodüksiyon ve fotoğrafları gelişigüzel bir biçimde bir araya getirmiş, arkadaşı Danimarkalı ressam Asger Jom da çeşitli leke ve çizgilerle “kitaba” katkıda bulunmuştu. Aynı yıl Avrupalı birkaç avangard ve devrimci grubun bir araya gelmesiyle oluşan ve 1968 olayları üzerinde çok önemli bir etkisi olan Internationale situattionniste'in kurucuları arasında yer aldı. Sanat ile devrimci pratik arasındaki kopukluğu ortadan kaldırmayı hedefleyen grup, “şiiri devrimin hizmetine” değil “devrimi şiirin hizmetine” sokmaktan yanaydı. 1972'de Hareket kendisini feshetti.

Kendi Gözüyle

Debord temel eseri Gösteri Toplumu'nun ilk baskısında kendi portresini şöyle çizer:

“Guy Debord. Kendisine soracak olursanız sinemacıdır. 1957 yılında kurulmuş olan Internationale Situattionniste'in kurucularından ve üyesidir. Enternasyonel'in Fransa yayınlarının sorumluluğunu uzun süre üstlendi. Sitüasyonist ajitasyonun yayıldığı birçok ülkede, özellikle Almanya, İngiltere ve İtlaya'da bu örgütlenmenin çeşitli faaliyetlerine de (Gondi veya Decayeux adı altında) kimi zaman katıldı. 1967 yılında Gösteri Toplumu'nu yayımladı. Ertesi yıl, 1968 Mayıs karışıklıkları sırasında en aşırı akımın öncüleri arasında yer aldı. Bu olayların ardından, Avrupa ve Amerika'daki aşırı-solcular üzerinde tezlerinini büyük etkis, oldu. Fransız. 1931'de Paris'te doğdu.”

(1994'te öldü.)

Kitapları

  • La sociéte du spectacle (1967; Gösteri Toplumu)
  • Commentaires sur la sociéte du de spectacle suivei de Préface a la quatriéme edition italianne de “la sociéte du spectacle” (1988; Gösteri Toplumu Üzerine Yorumlar ve “Gösteri Toplumu'nun İtalyanca Dördüncü Baskısına Önsöz
  • Panégyrique (1989; Övgü)
  • Considérations sur l'assasinat de Gérard Lebovici (1985; Gérard Lebovici'nin Öldürülmesi Üzerine Mülahazalar)
  • Cette mauvasie réputation… (1993; Şu Kötü Ün…)
  • Euvres cinématographiques complétes (1978; Sinematografik Bütün Eserler)

Filmleri

Grafik Sanatlar

Ayrıca bkz

kim_kimdir/guy_debord.txt · Son değiştirilme: 2021/07/28 12:23 (Dışarıdan düzenle)