Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


yazarlar:neuromancer

Bu, dökümanın eski bir sürümüdür!


Neuromancer

Invalid Link
Altın Kitaplar tarafından basılan Neuromancer. Matrix filminin popülerliğinden sonra kitabın ismine bir de Matrix Avcısı ifadesi eklenmiştir. Kitap, büyük süpermarketlerde 4.90 TL gibi bir fiyata bulunabilmektedir.

(Ya da güncellenmiş adı ile Matrix Avcısı)

Sinema

Her ne kadar Johnny Mnemonic film olarak başarısız bir uyarlama olsa da, Gibson'un senaryosunu yazdığı bir film olarak yazarın kafasındaki dünyayı aktarma konusunda bir ilk sayılabilir.

Her ne kadar Neuromancer'ın bugüne kadar çekilmiş bir filmi bulunmasa da, yakın gelecekte bir Neuromancer filminin olacağı konusunda çeşitli haberler mevcuttur. Buna paralel olarak Matrix Üçlemesi'nin bir yanı ile Neuromancer'dan oldukça fazla öğe taşıdığı söylenebilir. Neuromancer romanına kaynaklık edebilecek temalarla yazılmış olan erken bir Gibson öyküsü Johnny Mnemonic, 1995 yılında filme çekilmiştir. Senaryosunu da Gibson'un yazdığı filmin başrolünde daha sonra Matrix'in Neo'sunu da canlandıracak olan Keanu Reeves oynamış, film, hem Gibson hayranları, hem de Bilim-Kurgu sineması için hayal kırıklığı yaratmıştır. 1). Johnny Mnemonic öyküsünde yer alan karakterlerden Molly, daha sonra Neuromancer'da da merkezi bir role sahip olacaktır. Filmde, Molly karakterinin telif hakları başka bir stüdyoya satıldığı için, Gibson, Dina Mayer tarafından canlandırılan Jane karakterine yer vermiştir.

Minik bir sözlük

 • Invalid Link
  Isılköpüğü / TemperFoam

  Isılköpüğü (temperfoam) : Temper Foam, a material first developed by NASA in the 1970s to improve seat cushioning and crash protection for airplane pilots and passengers, was recently inducted into the U.S. Space Foundation's Space Technology Hall of Fame 2).

 • Mycotoxin: The term ‘mycotoxin’ is usually reserved for the toxic chemical products produced by fungi that readily colonize crops 3).
 • Arcologies: Arcology, a portmanteau of the words “architecture” and “ecology”. Romanda, büyük şirket binaları için kullanılan bir terim.
 • Sprawl: İngilizcede yayılmak, yayvanlaşmak, sere serpe uzanmak anlamına gelen fiil. Neuromancer üçlemesinin hayali bölgesidir.
 • dex: dexedrine'in kısaltılmışı, bir çeşit amfetamin.
 • sarariman: İngilizce “salary” (Maaş) ve “man” (Adam) kelimelerinin birleşmesinden bozularak oluşmuş Japonca bir kavram. büyük şirketlerin ömür boyu çalıştırdığı erkek elemanlara verdiği isim.
 • Gaijin: Japoncada yabancılara, dışarlıklılara takılan lakap 4).
 • Shuriken: Kelime anlamı olarak 'elde saklanan kılıç' 5).
 • Chiba (Çiba) kenti: Japonya'da bir kent 6).
 • Et (meat): Genelde insan bedeni için kullanılan ifade. Beden, gövde, canlı kabuk.
 • Tabut (Coffin): Japonya'da kentlerde ucuz barınma arayanların kalması için inşa edilmiş çok küçük odalara sahip oteller. Romanda Tabut olarak geçen ifade, gerçekte Kapsül Otel olarak adlandırılır 7).

Kaynaklar

yazarlar/neuromancer.1303299998.txt.gz · Son değiştirilme: 2021/07/28 12:23 (Dışarıdan düzenle)