Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kim_kimdir:adorno

Farklar

Bu sayfanın seçili sürümü ile mevcut sürümü arasındaki farkları gösterir.

Karşılaştırma görünümüne bağlantı

kim_kimdir:adorno [2013/09/06 10:34] (mevcut)
admin oluşturuldu
Satır 1: Satır 1:
 +====== Theodor W. Adorno ======
  
 +
 +====== Hayatı ======
 +
 +Alman düşünür,​ sosyolog, müzikbilimci ve besteci Adorno, gerçek adıyla Theodor Ludwig Wiesengrund 11 Eylül 1903'​te Frankfurt am Main'​da doğdu.
 +Yahudi bir şarap tüccarı olan Oscar Wiesengrund ile Cenovalı bir aileden gelen ses sanatçısı Maris Calvelli Adorno'​nun tek çocuğuydu. Theodor Ludwig Wiesengrund,​ annesinin kızlık soyadı olan Adorno'​yu kullanmayı tercih etti.
 +
 +17 yaşında müzik eleştirileri yazmaya ve kendi bestelerini yapmaya başladı. Frankfurt Üniversitesi'​nde felsefe, sosyoloji, psikoloji ve müzikbilimi öğrenimi gördü. Max Horkheimer ve Walter Benjamin ile dostluğunun temelleri öğrencilik yıllarında atıldı.
 +
 +1924'​te felsefe doktoru unvanını aldı. Viyana'​da Alban Berg ve Eduard Steuermann'​ın yanında müzik eğitimi gördü. 1930'​dan itibaren [[Frankfurt Okulu|Frankfurt Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü]] için çalıştı. 1931 yılında '''​Kierkegaard:​ Konstruktion des Asthetischen'''​ (Kierkegaard:​ Estetik Olanın Kuruluşu)kitabıyla profesör oldu. 1933'​te Yahudi öğretim üyelerinin çalışma izinleri iptal edildiğinde Adorno'​nun çalışma izni de elinden aldı. Adorno bunun üzerine 1934'​te Hitler Almanyasını terk ederek İngilitere'​ye göç etti. 1937'​de kimyager Dr. Gretel Karpus'​la evlendi. Max Horkheimer'​ın daveti üzerine 1938'​de ABD'ye göç etti. Burada Frankfurt'​tan New York'a taşınan Sosyal Araştırmalar Enstitüsü için çalıştı. 1947 yılında Horkheimer'​la birlikte yazdığı ''​Dialektik der Aufklarung''​ (Aydınlanmanın Diyalektiği)adlı kitabı yayımladı.
 +
 +Savaş sonrası tekrar Almanya'​ya döndü ve 1950'​den itibaren Frankfurt Üniversitesi'​nde profesör olarak görev yaptı. 6 Ağustos 1969'​da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
 +
 +Frankfurt Okulu'​nun felsefi mimarlarından olan Adorno, yaşadığı yüzyıla, özellikle de savaş sonrası Almanya'​ya damgasını vurmuş, zamanının çok ötesinde düşünebilen bir filozof ve sosyologdu.
 +
 +====== Yapıtları ======
 +* ''​Kierkegaard:​ Konstruktion des Asthetischen'',​ 1931 (Kierkegaard:​ Estetik Olanın Kuruluşu)
 +
 +* ''​Dialektik der Aufklarung'',​ 1947 (Aydınlanmanın Diyalektiği)
 +
 +* ''​Philosophie der neuen Musik'',​ 1949 (Yeni Müziğin Felsefesi)
 +
 +* ''​Minima Moralia'',​ 1951
 +
 +* ''​Zur Metakritik der Erkenntnistheorie'',​ 1956 (Bilgi Kuramı Üstüne Söyleşi)
 +
 +* ''​Jargon der Eigentlichkeit'',​ 1964 (Sahicilik Jargonu)
 +
 +* ''​Studien zur Hegel'',​ 1963 (Hegel Üzerine Çalışmalar)
 +
 +* ''​Kritik,​ Keline Schriften zur Gesellschaft'',​ 1970 [ölümünden sonra yayımlandı] (Eleştiri, Toplum Üzerine Yazılar)
 +
 +* ''​Athetische Theorie'',​ 1970 (Estetik Kuramı)
kim_kimdir/adorno.txt · Son değiştirilme: 2013/09/06 10:34 Değiştiren: admin