"Sözden Göze Evrilen Şiir" üzerine

Birincil sekmeler

Karagöz Dergisi'nin 3. sayısında, Ali Görkem Userin'in "sözden göze evrilen şiir" yazısına rastladım. Alıntıyı geçersek, yazı şöyle başlıyor:

"Geçmişi, Amerika ve Avrupa uzantılı sitelerde ne kadar geriye gidiyor bilmiyorum." (Görsel şiirden sözediliyor.)

Görsel şiirin "geçmiş"ini 'sitelerde' aramak ne kadar "yerinde" bir tarama metodudur bilmiyorum ama, Userin görsel şiirle ilgili Amerika ve Avrupa kökenli sitelere [[|baksaydı bile]], bunun çok zamanını alacağını sanmıyorum, hem de "bilmiyorum" demek zorunda kalmazdı.

Userin, başlangıç paragrafında şöyle bir cümle sarf ediyor:

"Neticede elimizde kalansa, poetikhars'ın galerisi ve Işın'ın geçen yılın Nisan'ında yayımlanan Tüğün'ü."

Burada elimizde kalan derken, "biz kimiz" anlayamadım ama, benim aklımda kalanlar biraz daha fazla:

Platforma Asya Görsel Şiir Sergisi'nde sergilenen işler [Chicago, Dnepropetrovsky, Kaliningrad, Kiev, Minsk, Moskova, St Petersburg, Penza, Varşova, Rjazan, Saratov, Smolensk/2006]

Public Pages Görsel Şiir Sergisi'nde sergilenen işler [Dartington/2007]

Nihat Özdal'ın görsel şiir sergisi [Gaziantep kitap fuarı/2007]

Zaoem Çağdaş Şiir Festivali'nde sergilenen işler [Belçika/2008]

Postada Sanat aracılığıyla dağıtılan fasiküller;

"Amerika ve Avrupa uzantılı sitelerde" yer alan Türkçe'den İngilizce'ye çevirilen yazılar ve şiirler.[Kaldron, Nokturno, dbqp, Big Bridge..]

Suzan Sarı'nın 'sans eseri' adlı ilk kitabı ve çeşitli şairlerle ortak işleri.

Yasakmeyve için Serkan Işın'ın editörlüğünde hazırlanan özel dosya ve daha da önemlisi, "Gürültülü Kağıtlar"..

Otoliths Dergisi'nde yayınlanan şiirler ve hatta kapak olan şiirler..

Yazının ilerleyen kısımlarında, şöyle devam ediyor Userin:

"Pop Art'ı anma sebebimiz ise görsel şiirin ataları olarak genelde Dada ve Pop Art'ın anılıyor oluşudur."

Bu bölümü okuyunca ister istemez, keşke kaynak gösterilmiş olsaydı, diye düşündüm. Userin, ilk cümlede belirttiği üzere, görsel şiirin geçmişinin ne kadar geriye gittiğini bilmediğine göre, atalarını da çıkarması zor olacak, bu konuda bir yayında okuduğunu aktarıyor olmalı. Hangi sanat tarihcilerin, araştırıcıların, nasıl bir gerekçe ile pop art'ı görsel şiirin kökenine oturttuğunu öğrenmek isterdim.

Son olarak, şu bölüm dikkatimi çekti:

"Öte yandan, muhtemelen cummings gibi, şiirin kulaklar için olduğu kadar gözler için de olduğunu anlayan, bu yüzden gramerde ve sözdiziminde deformasyona giden şairler de etkili olmuştur görsel şiire gidilen yolda. Fakat görsel şiiri bu ve benzeri alternatif yönelimlerden ayıran temel farklılık, ana mecra olarak interneti seçmesi ve bu tercihte diretmesidir."

Sadece şunu söyleyebilirim, Patchen, Rexroth, Saroyan, Apollinaire’le temel farkımızın, "internet" olduğunu sanmıyorum. Bir de, 'Bu sayıya katılanlar' bölümünde 'titiz' bir yazar olduğu belirtilen Userin, ''internette diretme'' kısmını yazmadan önce "postada sanat şebekesi"ne göz atmış olsaydı keşke..