Buradasınız

Sanat Ekonomisi

Birincil sekmeler

har tarafından 28. Aralık 2009 - 13:36 tarihinde gönderildi
Çok iyi!
O kadar iyi değil!

Puanlar: 1

‘yukarı’ dedin

Müzisyen, fotoğrafçı, animatör, tasarımcı veya yazarların - bir başka deyişle, sanat işleriyle uğraşan kişiler - geçinebilmeleri için 1000 gerçek hayrana ihtiyaçları olduğunu anlatan mevcut. Gerçek bir hayran her ürettiğinizi alacak kişi olarak tanımlanıyor.

Hayranlar, sanatçının ürettiği veya sanatçı için üretilenleri satın alabilir, ha bir de feysbukta hayran sayfası açmak var, burada 1000 sayısının uygun bir sayı olduğu ve her bir hayran direkt olarak yıllık 100 dolar gönderirse sanatçının geçinebileceğini belirtiliyor. Mikroselebritilerin de 1500 civarında hayranı olabileceği yazılı.

1999 yılında John Kelsey ve Bruce Schneir, First Monday adlı bir dergide Sokak Sanatçısı Protokolü'nü yayınlamış. Bu protokolde, yazarın kitap yayınlanmadan hatta yazılmadan önce belli bir meblağ belirleyip, ancak bu tutar toplanabildiği takdirde yeni kitabını çıkaracağı yazılı. Yazarın sitesine de girilerek ne kadar para toplandığını görmek mümkünmüş.

Sanat ekonomisinin bir tarafında yüksek meblağlarla satılan işler, diğer tarafında da sanatçıların açlık sınırının altında yaşadığı ilgili var. Sanatçıların sanat için bu kadar zorluk çekmeleri ekonomistlerin de kolaylıkla cevaplayamayacağı bir eşitlik sorusu olarak karşımızda duruyor.