Kitle iletişim araçlarında yapıbozumu

Birincil sekmeler

Kitle iletişim araçlarındaki her ileti, birileri tarafından yapılandırılır. Bu medya mesajlarını, yakından, dikkatlice inceleyerek, yüzeyin altında kalan derindeki anlamlara bakarak, yapı-bozumuna uğratabilirsiniz.

Mesela, bir dergi reklamı, bir fotoğraftan, az sayıdaki sözcükten ve bir logodan oluşabilir. İşte bu, yüzeydir veya mesajın metnidir. Anlam, ilana baktığımız zaman, yaratılır; “Bu ürünü kullanmak beni daha çekici kılacak” veya “Bu ürünü kullandığım takdirde eğlenceli vakit geçireceğim.” ya da sadece “bu ürün, klas” diye düşünebilirsiniz. Bu mesajlar, altmetinler olarak adlandırılır.

Yapıbozumu, basitçe kitle iletişim araçlarındaki mesajların, anlamını nasıl ilettiğinin incelendiği süreçtir. Hangi aracın parçası olursa olsun – dergi ilanı, talk show, sohbet, sinema, televizyon reklamı, gazete.. vb. – bu yolla analiz edilebilir.

Bir medya örneğini hızla yapı-bozumuna uğratabilmek için aşağıdaki soruları kullanabilirsiniz:

Bu medya iletisini kim yarattı? Neden? Hedef kitle kim? Hangi metin, imaj veya ses buna işaret ediyor? Bu iletinin metni (düz anlamı) nedir? Bu iletinin altmetni (belli olmayan veya gizli anlamı) nedir? Hangi ikna araçları kullanıldı? Hangi sağlıklı mesajlar iletildi? Hangi sağlıksız mesajlar iletildi? Hikayenin hangi parçası anlatılmadı?

Endişelenmeyin, bir medya örneğini yapıbozumuna uğratmak için tek “doğru” yol yoktur. Medya okur-yazarlığının temel prensiplerinden bir tanesi, bireylerin medyadan kendilerine ait bir anlam çıkarabilmeleridir. Bu, belirli bir medya mesajı ile ilgili olarak her birimizin bir yoruma sahip olması anlamına gelmektedir. Yanıtlarınızı açıklamak için hazır olun.

Rahatlayın, gerçek gözlüklerinizi takın ve eğlenin!

Kaynaklar:

[