Buradasınız

Ağustos 2007

O anda başka bir evrende..

Yasakmeyve sayı:28 Eylül 2007 Dosya Konusu: Görsel Şiir

serkan_isin tarafından 31. Ağustos 2007 - 11:27 tarihinde gönderildi

Yasakmeyve dosyası biliyorsunuz Eylül 2007'de yayınlanacak. Görsel Şiir'e ve öncelikle poetikhars çevresinde yayınlanan işlere, yazılara ve çevirilere ayrılan bu dosya yanında, 48 sayfalık bir kitap da verilecek dergi ile birlikte. Bu yeni haberle birlikte, sanıyorum Türkiye'deki ilk görsel şiir kitabı yayınlanmış olacak. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum şimdiden. Umarım herhangi bir aksilik çıkmaz ve bu uzun maraton bir kitaba kavuşmuş olur. Dosya ve kitapta işleri yer alacak isimler şunlar: Jim Lefwich, Geof Huth, John M.

apaçık

elif tarafından 28. Ağustos 2007 - 11:47 tarihinde gönderildi
beni istem eni istiyorum
istem em i istem eni istiyorum
istem ek istem iyorum am a
çünkü ben isteyince istem ezsen
    arzulam a azm im i kaybedebilirim
        -ödüm kopuyorbu ihtim alden
ve sevm e gücünden korkm am a rağm en
    istiyorum istem em i istem eni
çünkü tek taraflı istem eni istersem
    fantezi um udum u kaybedip ölebilirim


Postmodernizm Algısı/zlığı

kemalcubuk tarafından 22. Ağustos 2007 - 23:51 tarihinde gönderildi

[[Mühür dergisi]], Temmuz-Ağustos sayısını postmodernizm kabuğu üzerine ayırmış. Kabuk dememin nedeni, Mühür’ün [[postmodernizm]]den şiirin üzerindeki bir kabukmuş gibi bahsetmesidir. Dergi, dosya konusunu “Yüzeyleşme ve düzeysizleşme” olarak duyurmuş ve hedefi postmodernizm olarak seçmiş.

David-Baptiste Chirot anlatıyor..

serkan_isin tarafından 15. Ağustos 2007 - 20:26 tarihinde gönderildi

Elbette çoğunuz görsel şiirdeki bir çok şeyi merak ediyor, deneyimliyor, işlerdeki kazayı, pisliği ve bir türlü anlatamadığımız bir sürü şeyi görüyorsunuzdur. İşin pis kısmı hakkında David-Baptiste Chirot'yu izleyebilirsiniz. Buyrun..

[video:

Müstakiller

derya tarafından 14. Ağustos 2007 - 23:43 tarihinde gönderildi

Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği Cumhuriyet döneminin ilk ve Osmanlı Ressamlar Cemiyetin’den sonra Türk ressamlarının kurduğu ikinci dernektir. 1914’ten sonra Sanayii Nefise Mektebi’nde resim öğrenimine başlayan, Avrupa’da resim eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönen ressamlarca 1929’da kurulmuştur.

Benim Sanatım

bibliobot tarafından 11. Ağustos 2007 - 16:36 tarihinde gönderildi

Abidin Elderoğlu diyor ki;

Benim sanatım, resim sanatının soyutluğunu sağlamak amacıyla müzikteki seslerin, işlevlerine göre uygulanmasına koşut olarak renk, biçim, açık-koyu ve yarım koyuluk gibi plastik öğelerin etkinliklerine dayatılmış ve böylece oluşmuştur. Resimlerim neden ve konu aramaya kapılmadan gözle dinlemek içindir.

Isidore Isou öldü

serkan_isin tarafından 7. Ağustos 2007 - 17:52 tarihinde gönderildi

Romen kökenli Fransız yazar [[Isidore Isou]], 82 yaşında hayata veda etti. Yazara yakın çevrelerden yapılan açıklamada, 29 Ocak 1925’te Romanya’da doğan [[Isidore Isou]] Goldstein’ın Paris’te öldüğü belirtildi.

[video:

2. Dünya Savaşı sonunda, 1946 yılında Paris’e yerleşen yazar, kendisini harfçi (letrist) olarak tanımlıyordu. Yazarın başlattığı bu akım daha sonra harfçilik (letrizm) adını aldı.

MURAT ÜSTÜBAL'IN BİR ŞİİRİ ÜZERİNE

serkan_isin tarafından 2. Ağustos 2007 - 0:39 tarihinde gönderildi

Serkan Işın 04.11.2003

[kitapara:Todorov], Poetikaya Giriş isimli kitabında, "Sözdizimsel Görünüş: Metnin Yapıları" isimli bölümde, metnin örgütlenmesi dediği şeyi iki ana kısma ayrır. Bu ayrımı ise Tomaşevski'ye dayandırır: